Duben – Punch po anglicku

Punch přináší zábavu a potěšení v každé sezóně, prověřeno staletími. Je čas naleštit porcelánové, skleněné, či postříbřené mísy!
Obsah

Historie

První míchaný nápoj se na našem území připravoval dříve, než M. D. Rettigová dopsala svou kuchařku. Stalo se 9. srpna 1792 během korunovace císaře Františka I. za českého krále. Na slavnost v Královské oboře bylo připraveno 300 lahví punče a vše bylo písemně stvrzeno!

Už od roku 1630 popíjí lidstvo při nejrůznějších oslavách a příležitostech punč. Jeho prapůvod bychom našli v Indii, ze které se dostal díky zaměstnancům Britské Východoindické společnosti do Anglie. Podávání punče bylo nedílnou součástí debat v různých společenských kruzích, a protože vznikaly celé punčové domy a kluby, musela být původní receptura obohacena o více nealkoholických složek. To aby řečníci vydrželi debatovat dlouho a vysoký podíl alkoholu jim nepletl jazyk. Mýtus o silném koktejlu, který se podává jen o Vánocích je tedy zcela mylný. V Londýně se od té doby tento sofistikovaný nápoj, připravovaný do punčových mís, těší velké oblibě, a zbytek světa samozřejmě nesmí zaostávat.

Původ slova punč pochází z hindského „pánč“, což znamená číslovku pět. Základních ingrediencí na tento drink je totiž potřeba přesně pět: alkohol, sladká složka, nealkoholická složka, citrusová šťáva a koření. Může mít mnoho podob a můžete ho podávat jak teplý, tak studený na ledu.

Existuje nespočet receptur a technik, které vytvářejí barmani po celém světě. Já se setkal se znovuobrozením punčového servisu v Šanghaji někdy kolem roku 2010. Staré postříbřené a porcelánové mísy rozpohybovaly vetešnictví a internetové portály a tzv. „punch rooms“ rostly opět jako houby po dešti. Po svém návratu do Čech a s rolí mezinárodního ambasadora Becherovky v roce 2015 jsem se pustil do osvěty v Česku: Vzniká barová soutěž Punch In Da House a bary jsou doslova zaplaveny porcelánovými mísami z Karlovarska. Punch je skvělá možnost jak uspokojit hned několik koktejl-chtivých hostů/přátel na jednou, bez sáho dlouhých prostojů.

Pear-fektní punch

Příprava je na 5 min. pro jednu porci drinku.

Jak na to?

Množství odhadněte podle počtu hostů či drinků, které by mohly „padnout“. Příprava nemůže být snadnější, stačí promíchat všechny suroviny, nejlépe ve velké míse. Punč potom po anglickém způsobu servírujte naběračkou do čajových porcelánových šálků.

Patero božího Punche

  1. Punch by se měl podávat ve větších nádobách, které jsou určeny ke sdílení s přáteli.
  2. Pro jarní nebo letní punch si v potravinových boxech namrazte velké bloky ledu. Ty nápoj zchladí, ale pomaleji se rozpouštějí, tudíž nápoj tolik nenaředí.
  3. Představa, že do mísy dáte kdeco a ono to klapne, je mylná. Pokoušíme se tu o vzácné spojení kvantity a kvality!
  4. Nebojte se punch ozdobit kvalitním mixem ovoce a koření. Nejenže bude vypadat skvěle, ale chuť získá další rozměr.
  5. Jako nealkoholickou složku receptury rád používám čaje. Jsou snadné na přípravu, mají nepřeberné množství chutí, jsou přírodní a můžete si pohrávat i s jejich intenzitou.
 

Chci se dovědět více na Cocktail Class!