Dnes se společně podíváme na skupinu koktejlů, která patří mezi nejstarší svým původem, ale v dnešní době je bohužel opomíjená.
Obsahuje totiž celé vejce nebo žloutek a naše předsudky nás od takovýchto drinků v baru spíše odrazují. Chovy slepic jsou na přítomnost salmonely více kontrolované, přepravní standardy se výrazně zkvalitnily. Riziko onemocnění z vajec je srovnatelné s nákazami způsobenými uzeninami, rybami, lahůdkami či cukrářskými výrobky.
Tato klasická kategorie drinků má anglické kořeny. První psaná zmínka o „flipu“ se objevuje v románu Love for Love od Williema Congreva z roku 1695. Název „flip“ pravděpodobně pochází z metody přípravy, kdy docházelo k rychlému obracení/přelévání nápoje z jednoho hrnku do druhého (flipování). Flipy jsou koktejly složené z fortifikovaného vína, jako je třeba portské nebo sherry, cukru a celého vejce nebo jen žloutku. Jsou podobné „eggnogům“, ale neobsahují smetanu nebo mléko. Klasickým příkladem takového eggnogu je český vaječňák, který si s libostí vychutnáte na Vánoce. Ať už flipy nebo eggnogy se dříve podávaly jen ve vyšších kruzích, kdy se s nimi připíjelo na zdraví a hojnost.
*Na pánvi prohřejte několik rozdrcených semínek kardamomu, přidejte cukr s vodou v poměru 1:1 a vanilkový lusk. Nechte sirup vychladnout.
Jak na to?
Do šejkru odměřte všechny ingredience včetně vejce a minimálně jednu minutu prošejkrujte s kostkami ledu. Čím důkladněji, tím lepší bude výsledek. Přelejte do skleničky bez ledu a postrouhejte muškátovým oříškem nebo hořkou čokoládou.
Vložením e-mailu souhlasíte s podmínkami ochrany osobních údajů
Dejte vědět, až budete fotit oblíbený bar, nebo koktejl. Budeme rádi! #georgenemec
Křížem krážem koktejlovým světem – jsme ostřílení pěšáci koktejlové kultury, milovníci tradic i úspěšní inovátoři. A jsme tu proto, abychom vás vtáhli do tohoto nevšedního světa!
Vytvořil Ludec