Červen – Cooler & Spritz

„Build“ neboli koktejly stavěné přímo do sklenice jsou nejjednodušší skupinou drinků, jaké si můžete připravit. Patří sem cooler a spritz.

Obsah

Historie

Kvalitní suroviny, dostatek ledu, nůž a prkénko na ovoce. To bohatě stačí na všechny variance cooleru a spritzu, které jsou hitem jakmile se oteplí. Už od konce 19. století.

Spritz je drink původem ze severu Itálie, konkrétně ze severoitalského regionu Veneto, kde se vyslovuje jako „spriss“ (z původního německého výrazu spritzen čili zastříknout). Benátky byly koncem 19. století součástí Rakousko-Uherska. Rakouští vojáci popíjeli v tavernách zdejší vína a ředili si je vodou v poměru 1:1 s cílem dosáhnout podobného procenta alkoholu, na jaké byli zvyklí u piva. Později se do vinného střiku začaly přidávat, i pro Itálii charakteristické, bylinné likéry jako Campari, Cynar, Aperola další. Pak už stačilo drinky dozdobit plátkem pomeranče nebo olivou, záleželo pouze na použitých ingrediencích. K popularizaci střiku nepřispělo jen burácení mladých na hřebenech Dolomitů a rakouských Alp, ale byl to i film Meet the Parents z roku 2000, v němž Barbra Streisandová nabízí Robertu De Nirovi italský spritz místo obvyklého Tom Collinse (gin, citron, cukr, soda). Obecná definice pro klasický italský spritz si žádá 3 části prosecca, 2 části italského aperitivu a 1 část sody. Je na vás, jaké poměry si zvolíte, jen mějte na paměti, že jestli chcete nazývat váš spritz spritzem, měl by drink obsahovat víno nebo vinný produkt, sodu a led.

Sesterskou skupinou těchto drinků jsou coolery. Cooler může, ale nemusí, obsahovat vinný produkt, místo sody lze použít jakýkoli CO2, sycený, tedy šumivý nápoj, a dokonce i likér nebo sirup. Ať už se rozhodnete pro spritz s vínem,nebo ovocnější cooler, nezapomeňte na jedno: dostatečné množství opalovacího krému, dobré nálady a kvalitního ledu!

Americano Spritz

Příprava je na 5 min. pro jednu porci drinku.

  • 40ml Campari
  • 40ml červeného vermutu – Sedemero od Stávka
  • 80-100 ml sody
  • (když ponížíte množství sody přidejte i Prosecco)
  • Plátky rebarbory, jahod a květy na dokončení

Jak na Americano Spritz?

Vinnou sklenici naplňte po okraj ledem a přidejte všechny suroviny. Velmi zlehka drink promíchejte dlouhou lžící a ozdobte jej plátky ovoce, případně i květy, třeba heřmánku.

Apple Cooler

Plátky jablka, případně bylinky čí květy na dokončení

Jak na Apple Cooler?

Sklenici na vodu (tumbler) naplňte po okraj ledem a přidejte všechny ingredience. Jen lehce promíchejte dlouhou lžící a dozdobte podle libosti, třeba nevěstiným závojem.

Patero skvělého Cooleru & Spritzu

  1. I když jsou to drinky jednoduché, dbejte na kvalitu všech ingrediencí.
  2. Rychlá rozpustnost ledu není žádoucí. Kvalitnější led, kvalitnější drink.
  3. Dejte si pozor na sladké složky v drinku. Neměl by být sladký, chceme se přece osvěžit!
  4. Soda bez pořádných bublinek je jako Ital bez citu pro módu. Uchovávejte ji svěží a v chladu.
  5. Nebojte se experimentovat s ozdobami. Ovšem pozor, měli by chuť drinku dotvořit, nikoli přehlušit.

 

Prohlédněte si můj instagram @georgenemec, kam přidávám nejnovější fotografie a receptury koktejlů na doma.

Chci se dovědět více na Cocktail Class!