Květen – Julep & Smash

Julep a jeho příbuzný smash jsou drinky jednoduché na přípravu a nenáročné na barové vybavení. Jeden z mých nejoblíbenějších stylů během jarního a letního koktejlování.

Obsah

Historie

Elegantní skupinou koktejlů, která vznikla, aby lahodně léčila neduhy trávicího traktu, byl julep. Stručně řečeno, co pokazíte při hodování, to julepem také často napravíte. Jsou s ním spojeny typické postříbřené pohárky, ve kterých se tradičně podává. Dříve se používaly k servírování jen při výjimečných událostech a slavnostech, avšak s „mintjulepovou mánií“ se k této klasice vracíme. 

Slovo julep má základy ve slovu golāb, gol (květ) a āb(voda), a objevuje se v perských knihách z počátku 10. století. Jde o medikament z macerovanýc hkvětů fialek nebo růží a cukru. Jak julep proplouval staletími a kontinenty, tak i květy růží byly postupně nahrazovány dostupnějšími lístky máty. K blahodárnému sirupu se začal ve Francii přidávat koňak, jamajský rum a později v Americe dostupná bourbon whiskey.

Klasický koktejl Mint Julep z 18. století, který byl kombinací bourbonu, cukru, odvážného množství čerstvé máty a drceného ledu, si udržel přízeň napříč generacemi.  V roce 1938 se stal oficiálním koktejlem nejprestižnějších koňských závodů ve Spojených státech The Kentucky Derby, a během dvou týdnů se ho tady vypije něco kolem120 000 drinků.

Jestliže na julep potřebujeme jen velký trs čerstvé máty, moučkový cukr a bourbon či jinou alkoholickou bázi, tak do smashe navíc přidáváme i kusy čerstvého ovoce a šťávu z limety či citronu. Jejich zástupcem je Mojito nebo ovocné varianty Caipirosek. Při přípravě „smaše“ jde o rozdrcení kusů ovoce a extrakci chutí do drinku. Třeba Austrálii roku 2000 v rámci koktejlového obrození zaplavily ovocné caipirosky (s vodkou) a caipirinhy (s cachaçou) a barmani neměli z „mudlování“ čili drcení ovoce tenisové, ale caipiroskové lokty.

Pineapple Smash

  • 1 silný plátek ananasu
  • 2 lžičky moučkového cukru
  • 20 ml limetové nebo citronové šťávy
  • 1 hrst lítků máty nebo jiné bylinky + na ozdobení
  • 60 ml bourbon whiskey nebo tmavého rumu (rád používám Buffalo Trace bourbon)

Jak na to?

Většinu ananasu nakrájejte na kostky, kousek na plátky. Kostky vložte do sklenice, přidejte cukr a ovoce rozmačkejte drtítkem, případně paličkou. Přidejte šťávu z limety a lístky máty (použijte i stonky). Přilijte alcohol a sklenku do dvou třetin naplňte drceným ledem. Lžičkou míchejte, dokud se sklenka nerosí z vnější strany. Nakonec nasypejte drcený led do vrchovata a drink dozdobte bohatým trsem máty a plátky ananasu.

Patero skvělého Julepu & Smashe

  1. Dostatečné množství drceného ledu je základ. Pro více než dvě porce doporučuji led kupovaný. Do poslední chvíle jej uchovávejte v chladu.
  2. Čerstvost použitého ovoce je cesta k úspěchu.
  3. U “julepů” je bohatý trs máty, do kterého při popíjení zaboříte nos, nezbytností.
  4. Postupné rozpouštění ledu do drinku je žádoucí, ale pozor na čtyřicetistupňová vedra, tam to jde příliš rychle.
  5. Mátu v žádném případě nedrťte. Lístky jinak zčernají a dodávají drinku hořkoiu, nikoli svěží mátovou chuť.

Prohlédněte si můj instagram @georgenemec, kam přidávám nejnovější fotografie a receptury koktejlů na doma.

Chci se dovědět více na Cocktail Class!