Červenec – Tropické a Tiki koktejly

I když je spojuje prázdninová nálada, horké podnebí a cukrová třtina (tedy rum), jsou tropické a Tiky koktejly dvě odlišné skupiny drinků.

Tiki kultura a s ní spojený styl Tiki koktejlů se zeměpisným původem váže na Polynésii, tedy oblast v jižním Pacifiku. Řeč je konkrétně o trojúhelníku mezi Novým Zélandem, Velikonočními ostrovy a Havají, který vyplňuje až tisícovka ostrovů. Kdežto tropické koktejly jsou doma v Karibiku a Mexickém zálivu. No, co si budeme povídat, dva roky prázdnin za doprovodu The Beach Boys bychom tam zvládli strávit všichni, souhlasíte?

Obsah

Tropické koktejly

Tropické koktejly mají za úkol především osvěžit. Jsou to jednoduché kombinace s velice lehkým charakterem, s použitím velké dávky ledu, citrusů a dalších lokálních surovin. Za zmínku určitě stojí klasiky, jakými jsou kubánské Mojito, Daiquiri, mexická Margarita, bermudské Dark and Stormy nebo národní drink Puerta Rica Piña Colada.

Tiky koktejly

Tiky koktejly jsou hutnější, se silnějším alkoholickým základem a plnější viskozitou. Jsou zpravidla podávány v typických Tiki pohárech ze skla nebo porcelánu s motivy různých bohů a jsou bohatě zdobeny. Tyto drinky jsou součástí silné kultury, do níž neodmyslitelně patří havajské košile, dřevěné totemy, ratanový nábytek, stylová hudba, charakteristické umění, architektura, víra i gastronomie. Podle zdejších obyvatel byl Tiki první muž žijící na Zemi a postupem času začal být uctíván jako bůh.

Pozůstatky tichomořské kultury se, mimo jiné v podobě výtečných koktejlů, dočkaly největšího rozkvětu ve 30. až 70. letech minulého století hlavně v USA. Postarali se o to dva rivalové Don Beach (autor koktejlu Zombie) a Victor Bergeron (ten může za koktejl MaiTai),kteří v roce 1933 vytvořili z Tiki světový fenomén.

Piña Colada

1 sklenka
Příprava: 10 minut

 • 3 lžíce kousků čerstvého ananasu
 • 50 ml tmavého rumu (kombinace několika rumů je ideal)
 • 20 ml čerstvé limetové šťávy
 • 15 ml kvalitního kokosového sirupu (doporučuji značku Giffard)
  – malá špetka soli (pozor na to!)
 • 2 kapky Angostury Bitter (lze vynechat)

Jak na to?

Do mixéru vložte kousky ananasu a tři lžíce drceného ledu. Odměřte zbylé ingredience a důkladně rozmixujte. Přelijte do Tiki poháru, vydlabaného ananasu nebo sklenice. Dozdobte mátou, paraplíčkem a nezapomeňte na brčko.

Patero skvělé Piña Colady

 1. Tento drink by měl být osvěžující, proto do něj nepřidávejte žádnou smetanu!
 2. Množství kokosového sirupu odměřte až podle toho, jak sladký máte ananas.
 3. Protože drcený led přidáváte do mixéru, přelijte hotový drink už do sklenice bez ledu.
 4. Papírový deštníček není přežitek, právě k těmto drinkům neodmyslitelně patří.
 5. Ano, pokud máte velice kvalitní ananasový džus, můžete Coladu i prošejkrovat. Pak ji přelijete na kostky ledu.

Chci se dovědět více na Cocktail Class!