Březen – Martini pro bonda?

Ikona, kterou bezesporu koktejl Martini je, nemůže v našem pravidelném kalendáři chybět. Nebavíme se tu o Martini nebo vermutu Cinzano s povalujícím se citronovým diskem z filmu Vrchní, prchni!, ale o elegantní koktejlové stálici z hollywoodských filmů.

Klasický koktejl Martini je kombinací ginu se suchým vermutem a olivou nebo plátkem citronové kůry. Vždy perfektně vychlazené, servírované v charakteristické́ martini skleničce a samozřejmě bez ledu. Čím méně vermutu, tím sušší koktejl je.

Obsah

Historie

Název je pravděpodobně odvozen od starších koktejlů podobného jména a složení, jako jsou Martinez či Marguerite oblíbené na přelomu 19. a 20. století. Vznik italského vermutu Martini, který používá slogan „Není Martini koktejlu bez Martini“, už jen přispívá ke skvělé reklamě tohoto drinku.

V počátcích 20. století v Americe vrůstala popularita vodky, která nahradila na tu dobu zastaralý gin. V osmdesátých letech minulého století se pak začaly objevovat ochucené verze koktejlu Martini, jako Appletini, Espresso nebo Porn Star Martini. Od roku 2000 se v USA, Velké Británii a Austrálii ovocným martini už nebylo možné ubránit.

Koktejlovou mánii s ochucenými Martini jsem zažíval v australském Sydney mezi lety 2001 a 2005. Bary se doslova předháněly v tom, kdo bude mít těchto drinků v nabídce víc. Obrovským fanouškem Watermelon Martini byl i herec Russell Crowe. Pravidelně se stavoval vždy v neděli ve Water Baru hotelu W, kde jsem několik let pracoval. A nikdy nezůstal jen u jedné sklenky.

Appletini

Příprava na 10 minut a jednu porci drinku.

 • 1⁄2 jablka (rád používám Idared odrůdu) + na ozdobu
 • 50 ml vodky nebo ginu
 • 20 ml *verjusu či citronové šťávy
 • 20 ml kvalitního jablečného moštu
 • 15 ml cukrového sirupu
 • špetka soli (opravdu jen na kraj nože)

*verjus je skvělá varianta používání kyselé složky v koktejlu. Producentů u nás moc není, protože jejich výroba je nákladná. Jeden z nich je určitě Honza Stávek z Němčiček. 

Jak na to?

Jablko pokrájejte, vložte do šejkru a rozmačkejte paličkou – takzvaným muddlerem. Do šejkru odměřte ostatní ingredience, přidejte kostky ledu a důkladně promíchejte. Přelijte přes sítko do vychlazené sklenice a dozdobte plátkem jablka. 

Patero skvělého Martini

 1. Pro klasické Martini uchovávejte všechny ingredience v lednici, včetně skleniček
 2. James Bond se svým „Protřepat, nemíchat“ byl vždycky výjimkou. Já bych doporučoval klasické Martini vymíchané s kostkami ledu, nikoli šejkrované.
 3. Tradiční Martini je složené z nenáročných ingrediencí. O to větší pozornost věnujte jejich kvalitě
 4. U ochucených martini jako je Apple, Watermelon nebo Mango, sledujte kyselost použitého ovoce a přizpůsobte tomu poměr sladké a kyselé části koktejlu.
 5. Ochucená nebo ovocná Martini se vždy připravuji v šejkru

 

Prohlédněte si můj instagram @georgenemec, kam přidávám nejnovější fotografie a receptury koktejlů na doma.

Chci se dovědět více na Cocktail Class!