Září – Vinobraní s oroseným Cobblerem!

Vinobraní je nádherný čas pro míchané nápoje s vínem. Nelitujte na ně použít toho nejlepšího, uvidíte, že se vyplatí. Vinný cobbler se spoustou ovoce je v tomto případě hvězda.

Obsah

Historie

Cobblery jsou osvěžující míchané nápoje, které se podávají s drceným ledem a brčkem. Servírují se ve větší sklenici na nožičce, nešetří se v nich čerstvým ovocem. Může se přidávat máta a mnohé jiné bylinky.

Zpravidla se na jejich přípravu používá víno – lehké i dezerní, jako je sherry, vermut, portské, také likér nebo cukrový sirup, a dále citrusy. Původní Sherry Cobbler z roku 1830 vychází svojí stavbou z julepu. Původ je taktéž americký a na jeho přípravu nepotřebujete žádné barové vybavení. Což se počítá! V roce 1888 se stává nejpopulárnějším koktejlem jak u dámské, tak pánské společnosti, ale zároveň stojí za módou srkacích stébel čili brček. 

Barové legendy se nikdy neshodly na tom, zda cobbler připravovat přímo ve sklenici s ledem, nebo obsah nejprve promíchat v šejkru. Já osobně při použití silnějších destilátů, jako je gin nebo whisky, používám šejkr, a když je v receptuře pouze vinný produkt, míchám drink ve skle s drceným ledem, dokud se sklenice neorosí. 

Při putování s Gastrokroužkem jsem (Ne)vinný Cobbler umíchal v Bořeticích a musím přiznat, že na mě koukali přátelé skrze prsty, ačkoli jsem jejich krajan, rodák z nedalekých Valtic. Po ochutnání se ale prolomily ledy a přijali mě opět za svého.

(Ne)vinný Cobbler

Příprava: 5 minut

  • 1⁄2 limety nakrájené na kousky 
  • broskev nebo hroznové víno (jiné ovoce)
  • 20 ml ovocného likéru (višeň)/ sirupu (bezinka, ostružina, šípek . . . ) 
  • 80 ml suchého bílého vína (například Chardonnay) 
  • meduňka nebo máta na ozdobení a ovonění

Jak na to?

Limetu nakrájejte na malé kousky a totéž udělejte s broskví nebo hroznovým vínem. Dejte do sklenice, do 2/3 přidejte drcený led a ostatní ingredience s výjimkou meduňky. Míchejte tak dlouho, dokud se sklenička neorosí z vnější strany. Doplňte ledem a ozdobte mátou. Dvě slámová brčka jsou nezbytná.

Patero skvělého Cobbleru

  1. Drcený led, který drží konzistenci, je esencí. Uchovávejte ho do poslední chvíle v mrazáku. Brčka doporučuji zkrátit tak, aby se vám při pití nos téměř zabořil do máty a ovoce. 
  2. Mátou a ovocem nešetřete. 
  3. Dbejte na to, aby se při míchání sklenička orosila z vnější strany. 
  4. Používejte kvalitní vína, vermuty

Chci se dovědět více na Cocktail Class!