Leden – Sour

Sour koktejly nejsou možná tou nejstarší rodinou koktejlů, ale jsou rozhodně tou nejpopulárnější. Sour koktejly Margarita, White Lady, Whisky sour, Caipirinha a mnohé další stálice z barových menu spadají právě do této skupiny. Když si barman není jistý, co host vlastně chce, obvykle namíchá nějaký sour. Alkoholovou bázi, jako whisky, gin, vodka nebo rum doplňuje šťáva z citrusů a sladká složka. Toto je nejjednodušší definice „sour“ rodiny. Zmínka o ní se po- prvé objevuje v barové příručce Jerryho Thomase The Bartenders Guide z roku 1862.

Obsah

Historie

V praxi jsem se s prvním sour koktejlem seznámil v roce 1998 v baru Planet Hollywood. Bohužel čerstvá citronová šťáva se tu nepoužívala a nahrazoval ji instantní prášek (tzv. sour mix) dovezený z USA. Nicméně popuaritě drinku Terminátor to nijak neublížilo. Naštěstí se od té doby mnohé změnilo a barmani začali používat kvalitní a čerstvé suroviny. V roce 2002 jsem potkal na barové soutěži v australském Sydney koktejlovou star Sama Rosse, který o rok později vytvořil zimní variaci na sour a nazval ji Penicillin. Drink se stal natolik populárním, že si jej osvojují barmani po celém světě a stává se tak klasickým koktejlem. Mimo jiné, když se stane z vašeho výtvoru klasický koktejl, je to jeden z těch největších úspěchů barmana. Více o mých zkušenostech se dozvíte na mém Instagramu @georgenemec.

Sour koktejl Penicilin

  • 50 ml skotské whisky
  • 20 ml vymačkané citronové šťávy
  • 20 ml medovo-zázvorového sirupu*
  • 15 ml Laphroaig nebo jiné nakouřené whisky

*medovo-zázvorový sirup
Med rozmíchejte s vodou v poměru 1:1 na rozehřáté pánvi a přidejte nasekaný čerstvý zázvor. Prohřejte a nechte vychladnout.

Jak na to?

Do šejkru odměřte všechny ingredience a promíchejte s kostkami ledu. Přelejte přes sítko do sklenice na čerstvý led. Nakonec přidejte nakouřenou whisky.

Patero dobrého Sour koktejlu

  1. Základem je alkoholická báze doprovázená kyselou a sladkou složkou
  2. Čerstvě vymačkaná šťáva je nezbytnost.
  3. Sladká složka nemusí být jen nálož cukru. Lze použít med, javorový nebo agávový sirup…
  4. Pro sametovější drink s krásnou pěnou přidejte mezi ingredience vaječný bílek a důkladně míchejte, aby se napěnil.
  5. Drink můžete podávat s ledem i bez

Chci se dovědět více na Cocktail Class!