Říjen – Není koktejl jako koktejl – Whisky koktejl

Na podzimní večery jsem si celý rok schovával skupinu koktejlů s nejsilnějším charakterem. Dlouhé a osvěžující číše tedy na chvíli odložíme a s přimhouřenýma očima budeme pomalinku usrkávat krátké klasiky a pozorovat příchod paní zimy.

Obsah

Historie

Nejstarším míchaným drinkem byl pravděpodobně Punch (cca. 1630), ale první psanou definicí slovíčka koktejl zaznamenáváme až od roku 1806. „Koktejl je povzbuzující nápoj na bázi alkoholu, cukru, vody a hořčidla (hořkých kapek).“ Touto jednoduchou definicí reaguje vydavatel New Yorských novin na dotaz čtenáře, co že to slovo cock-tail vlastně znamená.

Počátky destilování alkoholu byly všelijaké. Destilační vybavení nebylo dostatečně vyvinuté, techniky výroby neobjeveny a produkty dosahovaly závratných procent alkoholu. Proto se pokoušel labužník dob minulých smíchat destilát s tím, co bylo dostupné. Sladidlo v podobě cukru nebo medu, voda, či hořké kapky na žaludeční problémy. Tímto postupným uhlazováním drsných alkoholických stop definoval cestu koktejlu a později i celé koktejlové kultury. Whisky Koktejl nebo také Whisky Old Fahioned si objednejte na baru pokud: 

 • chcete ukázat barmanovi, že nejste v baru poprvé a měl by si na vás dát pozor (v dobrém slova smyslu)
 • chcete otestovat barmana v tom, jak dobře zná svoje ingredience a ovládá techniku přípravy drinků (tady se to teprve pozná) 
 • si chcete kvalitní destilát opravdu vychutnat v kombinaci se sladkými a hořkými tóny
 • jako žena, chcete ohromit okolí (je to prostě sexy)

Banana Fashion Cocktail

 • 60ml rumu (whisky, brandy, tmavé tequily…)
 • 20ml banánového sirupu (agáve, javorového sirupu, kostka cukru)*
 • 3 kapky čokoládového bitteru (vanilka, káva, pomeranč…) Základ pro každý bar je Angostura Bitter
 • Plátek dehydrovaného banánu nebo pomerančová kůra

Jak na to?

Do velké sklenice na whisky odměřte 30ml rumu, přidejte zbylé ingredience a poloviční dávku ledu. Promíchejte lžičkou po dobu nejméně 30 vteřin (záleží na kvalitě ledu). Hladinka drinku by měla stoupnout o celý palec. Přidejte dalších 30ml destilátu a led až po okraj sklenice. Opět důkladně promíchejte. Sklenice by měla být téměř plná. Není na škodu, když si během přípravy drink ochutnáte. Dozdobte plátky banánu nebo pomerančovou kůrou.

Banánový sirup (příprava na sirup z jakéhokoliv ovoce, popř. zeleniny)

Postup na vytváření ochucených sirupů metodou, kdy spotřebováváme zbytky slupek z ovoce.

 • 2 slupky z banánu (cca. 80 g.)
 • 80gr třtinového cukru
 • Uzavíratelná sklenice
 • Filtrovací plátýnko

Rozkrájejte slupky (jakéhokoliv ovoce) na malé kousky a vložte do uzavíratelné sklenice. Přidejte (na váhu) stejné množství cukru a paličkou vše jemně promačkejte. Uzavřenou sklenici nechejte přes noc odpočívat. Oleje, voda a esence ze slupek navlhčí cukr a dojde k přirozenému infuzování. Obsah vhoďte do mixeru, nakonec přeceďte přes plátýnko. Uchovávejte v chladu.

Patero skvělého Whisky Cocktailu

 1. Kvalitní destilát je esencí víc než kdy jindy. Používají se tmavé destiláty, ale gin nebo světlá tequilla může být světlou výjimkou. 
 2. Na místo kostky cukru (rozpouští se pomaleji) použijte i jiná sladidla.
 3. Voda je nedílnou součástí drinku. Tvoří až 30-40% výsledného koktejlu. 
 4. Hořké kapky, tzv. bittery jsou nákladnější, ale vydrží vám dlouho. 
 5. Drink by měl být vždy skvěle vychlazený.

Chci se dovědět více na Cocktail Class!