fbpx Skip to content

MŮJ OBLÍBENÝ GIMLET

Drink, který si snadno namícháte na chalupě nebo na jachtě v Chorvatsku, po tom člověk v létě touží. Na gimlet potřebujete jen tři suroviny – gin, kordial a led! Toť vše.

Odkud se vzalo jméno? Jedna verze praví, že drink byl pojmenován podle nástroje zvaného gimlet, který se používal na vrtání děr do dřeva. Jeho ostrý tvar měl připomínat štiplavou chuť limetového drinku. Podle druhé verze lékař sir Thomas Gimlette (1857–1943) nařídil Britskému královskému námořnictvu přidávat limetový džus do ginu jako prevenci proti kurdějím.

Původním limetovým kordialem byl Rose’s Lime. Kordialy se nejprve míchaly z bylin, ovoce a alkoholu, který byl později nahrazen cukrem coby konzervantem. A z alka bylo nealko. Popularita gimletu vzrostla poté, co byl drink zmíněn v bestselleru The Long Goodbye, kde hlavní postava Philip Marlowe zvolá: „Pravý gimlet je poloviční dávka ginu s poloviční dávkou džusu Rose’s Lime a nic jiného. A těžce přebíjí slávu koktejlu martini. “

Gin můžete nahradit vodkou, stříbrnou tequilou, nebo dokonce lehkou whisky. Kordialů si můžete navařit do zásoby nekonečné množství. Pak už si stačí vybrat, jestli budete chtít drink vzdušnější a použijete šejkr, nebo ho jen promícháte s kostkami ledu v míchací sklenici.

Minulé léto jsem pro přátele z bistra Etapa v Karlíně připravoval kordial ze smrkových výhonků. V kombinaci s ginem jsme drink servírovali na velkou kostku ledu, ale i do vinné sklenice se střikem sody jako fizz. Byl to absolutní hit sezony. Při jedné z mých Cocktail Classes používám kombinaci whisky a heřmánkového kordialu se zástřikem pomerančové kůry a drink je k zamilování. Jednoduchost a variabilita v jednom, prostě mňam!

RAKYTNÍKOVÝ GIMLET

1 sklenice
Příprava: 5 minut

  • 4–5 cl ginu nebo vodky
  • 3 cl *rakytníkového (nebo třeba bezinkového, šeříkového, smrkového, šípkového, heřmánkového) kordialu
  • 2 cl vody

Jak na to?

Všechny ingredience odměřte do míchací sklenice (nebo šejkru, drink pak bude vzdušnější), přidejte kostky ledu a promíchejte. Přelijte bez ledu do krátké skleničky na nožičce nebo na kostky ledu do whiskovky. Pro nealkoholickou verzi odměřte 4 cl kordialu, nalijte ho na led a přelijte sodou.

KORDIAL S RAKYTNÍKEM

  • 500 g rakytníkových bobulí (nebo jiné základní suroviny, množství se nemění)
  • 200 g krupicového cukru nebo medu
  • 500 ml vody
  • 12 g kyseliny citronové

Jak na to?

Rakytník vložte do hrnce, přidejte cukr nebo med, přilijte vodu a krátce povařte. Nechte vychladnout a tyčovým mixérem rozmixujte. Přeceďte přes plátýnko, přidejte kyselinu citronovou a kordial nalijte do čisté láhve. Uchovávejte v ledničce. Na cezení nepospíchejte a netlačte, čím míň kousků v kordialu, tím déle vám vydrží bez druhotné fermentace. Jinak z toho budete mít parádní burčák.

VŠE A MNOHEM VÍC SE CHCI DOVĚDĚT NA TVOJÍ COCKTAIL CLASS!