fbpx Skip to content

Would you like to learn how to prepare perfect cocktails, or simply visit the bars that create them - the best bars in magical Prague? With me you can!

Cocktail Class

Awaken your inner bartender! Excite and impress your guests with your own impeccable cocktails!

Tour de Bar

We will be visiting 4 celebrated businesses embodying the trends of the Prague cocktail scene. The personal attention given by these top bartenders, as well as the vibrant history of each location, guarantee an exceptional experience.

TESTIMONIALS

Čtyři skvělý koktejly, skvělá atmosféra, kopa informací, ale i zábavy na velmi originální lokaci. Georgova vize o osvětě koktejlů v Čechách se bude plnit a já si jdu hned jeden namíchat, protože už můžu/umím 🙂
Lukáš Hejlík
Herec a autor Gastromapy
Děkuji GN, že mě zasvětil do tajemství a krás Negroni. Jeho Cocktail Class byla zábavná, informativní, originální, skvělá!
Eva Hanzalová
Grafická designérka
Myslela jsem si, že jsem v baru jako doma, ale dostala jsem velkou lekci. George nás provedl městem i barovým podsvětím. Top kvalita drinků s příběhem!
Monika Šmídová
Produkční
Škola drinku je jedna velká zábava se skvělou atmosférou, kdy se dovíte něco novýho a naučíte se základy, se kterejma se pak můžete před kamarády a rodinou vytahovat. Umět totiž namíchat dobrej koktejl, to je věda se kterou vám George pomůže!
Adam Dvořák
Taste of Red, grafik, foto a video producent

"I've been cutting lemons for 25 years."

How does a guy from Moravia find himself among the world’s most elite bartenders?

To be sure that you’ll be in the best hands, read more more about me here.

MEDIA COVERAGE

George Nemec on Instagram