fbpx Skip to content

flip a eggnog

Dnes se společně podíváme na skupinu koktejlů, která patří mezi nejstarší svým původem, ale v dnešní době je bohužel opomíjená.

Obsahuje totiž celé vejce nebo žloutek a naše předsudky nás od takovýchto drinků v baru spíše odrazují. Chovy slepic jsou na přítomnost salmonely více kontrolované, přepravní standardy se výrazně zkvalitnily. Riziko onemocnění z vajec je srovnatelné s nákazami způsobenými uzeninami, rybami, lahůdkami či cukrářskými výrobky.

Tato klasická kategorie drinků má anglické kořeny. První psaná zmínka o „flipu“ se objevuje v románu Love for Love od Williema Congreva z roku 1695. Název „flip“ pravděpodobně pochází z metody přípravy, kdy docházelo k rychlému obracení/přelévání nápoje z jednoho hrnku do druhého (flipování). Flipy jsou koktejly složené z fortifikovaného vína, jako je třeba portské nebo sherry, cukru a celého vejce nebo jen žloutku. Jsou podobné „eggnogům“, ale neobsahují smetanu nebo mléko. Klasickým příkladem takového eggnogu je český vaječňák, který si s libostí vychutnáte na Vánoce. Ať už flipy nebo eggnogy se dříve podávaly jen ve vyšších kruzích, kdy se s nimi připíjelo na zdraví a hojnost.

 

Patero skvělého flipu/ eggnogu

1.     Kvalitní promixování ingrediencí je žádoucí kvůli konzistenci, vzhledu a chuti.

2.     Nastrouhaný muškátový oříšek jako ozdoba drinku je skoro nezbytností.

3.     Drinky se podávají bez ledu.

4.     Pokud jsou vejce uchovávána v chladu, tak se nemáte absolutně čeho obávat.

5.     Flip jsou rozmanitější než eggnog a jeho lehkost vás může velmi překvapit. Rozhodně to není jen vánoční pití. 

Jak na flipy a eggnogy Vám ukážu na mé on-line class

COFFEE COCKTAIL

  • 30 ml portského
  • 30 ml brandy
  • 15 ml vanilkového sirupu s kardamomem* nebo 2 lžičky marmelády (já použil rybízovou, ale vyzkoušejte třeba meruňkovou nebo malinovou)
  • 1 celé vejce
  • Muškátový oříšek nebo hořkou čokoládu na ozdobu. 

*Na pánvi prohřejte několik rozdrcených semínek kardamomu, přidejte cukr s vodou v poměru 1:1 a vanilkový lusk. Nechte sirup vychladnout.  

Jak na to?

Do šejkru odměřte všechny ingredience včetně vejce a minimálně jednu minutu prošejkrujte s kostkami ledu. Čím důkladněji, tím lepší bude výsledek. Přelejte do skleničky bez ledu a postrouhejte muškátovým oříškem nebo hořkou čokoládou.